• Tenant of the Year

    Sponsored by Travis Perkins Managed Services

    Winner:  Bob Carpenter, North Tyneside Council
    Presented by:  Richard Adams Operations Director, Travis Perkins Managed Services (R)

  • 2015 Clip
  • Customer Service Award

    Sponsored by Dulux Decorator Centres

    Winner:  Lakehouse
    Collected by:  Dean Ball, MD – Construction (L) and Paul King, Sales Director (Centre)
    Presented by:  Lisa Brumwell, Service Development Manager, Dulux Decorator Centre

  • Best Tenant Support/Advice Programme

    Sponsored by PH Jones of British Gas

    Winner:  Holiday Kitchen – The Accord Group
    Collected by:  Caroline Wolhuter, Head of Social Inclusion (Centre) and Rachel Perks,  Senior Neighbourhood & Employment Skills Coach (L)
    Presented by:  Michael Dugdale, Business Development Director, PH Jones part of British Gas

  • Best Tenant Employment/Training Programme

    Sponsored by Bell Group UK

    Winner:  Positive Change Programme – Golden Gates Housing Trust
    Collected by: Neil Martin, Communications, Regeneration & Employment Initiatives Manager (Centre) and Roy Smith, Chairman (L)
    Presented by:  George Bell, CEO, Bell Group UK

  • Best Youth Engagement Project

    Sponsored by Wates Living Space

    Winner: Community Gateway Association
    Collected by: Jinty Williams, Community Development Officer (Centre) and Karen Perry, Head of Empowerment (L)
    Presented by:  Carla White, Proposals Manager, Wates Living Space (R)

  • Best Repairs & Maintenance Scheme

    Sponsored by Crown Paints

    Winner: Heantun’s Direct Services Organisation (DSO) – The Accord Group
    Collected by:  Joanne Antcliff, Director of Performance and Mike Hollihead, Direct Service Supervisor (L)
    Presented by: Jon Konsbruck  National Specification Manager, Crown Paints (R)

  • Best Partnering Scheme

    Sponsored by Grafton Merchanting GB

    Winner: Warm Homes Oldham – Oldam Council Keepmoat
    Collected by: John Rooney, Head of Housing and Response Services, Oldham Council (L) and Ian Stone, Operations Manager, Keepmoat (Centre)
    Presented by:  Dave Robertson, Partnering Director, Grafton Merchanting GB (R)

  • Best Regeneration Scheme

    Sponsored by Fusion 21

    Winner: Avant-garde Telford Homes, Genesis Housing Association & Stockwool
    Collected by: Jake Snell, Partner, Stockwool (R)
    Presented by: Dave Neilson, Chief Executive, Fusion 21

  • Sustainable Housing Scheme of the Year

    Sponsored by ICE Energy in conjunction with NEURA Smart

    Winner: Hastoe Housing Association
    Collected by:  Darren Cruice, Investment Manager (Centre)
    Presented by: Phil Sheldon, Housing Manager, Ice Energy Technologies (L) and Dr. Hannes Jakob, Head of International Sales, Neura Smart Energy Systems (R)

  • Best New Affordable Housing Scheme

    Sponsored by The Vinden Partnership

    Winner: Urban 180 – The Accord Group, Sandwell Council Mansell
    Collected by:John Bedford, Director of Project Development, Accord Group (L) and Caroline Wolhuter, Head of Social Inclusion,
    Presented by:Peter Vinden, Managing Director, The Vinden Partnership (R)

  • Supplier of the Year

    Sponsored by The Forum Network

    Winner: Grafton Supply Chain Solutions
    Collected by:  Dave Robertson, GMGB Partnering Director (L) and Roy Mason, Sales Director (Centre)
    Presented by:  Altaf Khan, Homes Plus Manager, Incommunities (R)

  • Contractor of the Year

    Sponsored by Bromak

    Winner: Sure Group
    Collected by:  Paula Campbell, Community Engagement Events Manager (L) and Pat Coleman, Business Development Director (Centre)
    Presented by: Dave Brooks, Managing Director, Bromak

  • Social Landlord of the Year - Small

    Sponsored by Building Careers UK

    Winner: Easthall Park Housing Co-operative
    Collected by:  John McMorrow, Director
    Presented by:  Debbie King, Business Development Manager, Building Careers UK

  • Social Landlord of the Year - Medium

    Sponsored by Seddon Construction

    Winner: North Lincolnshire Homes
    Collected by:  Gareth Roebuck (L), Fran Rhodes (Centre L) and Daniel Long (Centre R)
    Presented by: Duncan Williams, Regional Director, Seddon

  • Social Landlord of the Year - Large

    Sponsored by Mulbury Homes

    Winner: Stockport Homes
    Collected:  Helen McHale, Chief Executive (Centre)
    Presented by: 
    Martin Bury, Director, Mulbury Homes (Far Right)

  • Best Finance Model

    Sponsored by Viridian Housing

    Winner: Places for People Financial Services
    Collected by:  Vickie Drummond, Operations Manager (L) & Dawn Robinson, Assistant Operations Manager (Centre)
    Presented by: Matt Campion, Director of Operations, Viridian Housing (R)

  • Best IT System or APP

    Winner:  HomeSwapper – Housing Partners
    Collected by:  Charles Grundy, Chief Commercial Officer (R)
    Presented by:  Eamon McGoldrick, 2015 Judge and Managing Director of the National Federation of ALMOs

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close